T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü Gölbaşı Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü Gölbaşı Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Gölbaşı Devlet Hastanesi'ne ARTROSKOPİ Cihazı Alındı

Güncelleme Tarihi: 14/02/2019


Artroskobi 1.jpg


  
Gölbaşı Devlet Hastanesi'ne ARTROSKOPİ Cihazı Alındı

    Modern hizmet kalitesi ile birinci önceliği Hasta Memnuniyeti olan Gölbaşı Devlet Hastanesi yine bünyesinde bir ilki daha gerçekleştirerek ARTROSKOPİ cihazını  halkın hizmetine sundu. 


     Artroskopi; fiberoptik cihazlar kullanılarak eklemlerin içlerini görüntülü muayene ederek eklem içinde meydana gelen hastalık ve yaralanmaların tanı ve tedavisini sağlayan bir yöntemdir
     Diz, omuz, ayak bileği, kalça, dirsek ve el bileği eklemleri tanı ve tedavisinde artroskopi yapılmaktadır. Menisküs yırtıkları, ön çapraz bağ, arka çapraz bağ yaralanmalarında çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

      Artroskopi yönteminin açık ameliyata göre daha fazla avantajlı olduğu açıklanmış olup ’Açık ameliyatlarda ekleme ulaşabilmek için büyük kesiler yapılmakta bunun için ameliyat sonrasında ağrı daha fazla ve rehabilitasyon ve iyileşme dönemi daha uzun ve daha sıkıntılı olabilmektedir.  Artroskopide ise eklemi görüntülemek için kullanılan cihazın kalınlığı   yaklaşık yarım santimetre olduğundan bir santimetreden daha küçük bir kesi uygulanmaktadır. Bu anlamda ameliyat sonrası ağrı daha az, iyileşme ve rehabilitasyon süresi de daha zahmetsiz ve daha kısa olmakta ve uygulanan kesi birkaç ay sonra neredeyse görünmez hale gelmektedir.            

       Artroskopik cerrahi de işlemler günübirlik işlemlerdir. Ameliyat sabahı hastaneye yatıp, aynı gün akşam taburcu olmak mümkündür. Ancak bazı durumlarda yatış süresi birkaç güne çıkabilir.